12. 10. 2013

Porotci


Výtvarno:

EVA VEJRAŽKOVÁ


Po Akademii (kromě malby a grafiky) jsem se živila jako výtvarník a animátor v tužce v Studiu Jiřího Trnky. Po roce 1989,jsem odešla na volnou nohu a spolupracovala se soukromými studii animovaného filmu. Od roku1998 vedu Výtvarné studio pro děti a mládež v Jinonicích a podílela jsem se na založení Waldorfské školy v Jinonicích, kde v současné době učím ve vyšších ročnících výtvarku. Také učím na Seminářích pro  waldorfské učitele metodiku výtvarné výchovy.








ROMAN FRANTA

Během 90. let studoval Akademii výtvraných umění v Praze a následně výtvraný institut v San Franciscu. Roku 2008 se vrátil do Prahy na Akademii výtvarných umění, tentokrát ovšem jako docent.
Má za sebou už řadu výstav. Jeho obrazy se (ne vždy, ale často) hemží množstvím brouků. 
Mimo malování také vytváří zajímavé objekty a fotografie.
"Jsem rád za to, co všechno se dá vypovědět malbou. Právě proto maluji."






JAN GEMROT

Jan Gemrot (1983) na sebe upozornil už u přijímacího řízení na Akademii výtvarných umění v Praze. Díky jeho mimořádnému talentu mu byla udělena výjimka, a nastoupil tak na Akademii do ateliéru klasické malby Zdeňka Berana již po ukončení třetího ročníku střední Výtvarné školy Václava Hollara. Již za studia několikrát vystavoval na samostatných výstavách a také se zúčastnil velké řady výstav skupinových. Jeho diplomová práce – cyklus ,,Únos” byla zakoupena do sbírky současného umění DvorakSec contemporary. Od roku 2011 je zastoupen i ve sbírkách Národní galerie v Praze.

Tvorba Jana Gemrota je syntézou či psychologickou exkurzí do problémů současné společnosti. Gemrot přistupuje k tématům obrazů s realistickým, či spíše hyperrealistickým projevem, jenž je někdy přerušován gestičtějším, expresivním rukopisem. Prostřednictvím konkrétního vizuálního prvku usiluje o vyjádření těžko uchopitelného pocitu a atmosféry, tedy o silné psychologické působení obrazu. Svým brilantním výtvarným podáním rozvíjí příběh, v němž však vždy zůstává něco nedořčeno pro projekci divákova osobního stanoviska. Naléhavost jeho umělecké výpovědi je nepřehlédnutelná. Propojení mistrovské malířské virtuozity s intenzivním, až šokujícím obsahem rozehraným v několika interpretačních rovinách, spolu s konceptuálním uvažováním staví Jana Gemrota na jednu z předních pozic současné mladé umělecké scény.

 PhDr. Rea Michalová, Ph. D.,
 kurátorka Sbírky moderního a současného umění
 Národní galerie v Praze



IGOR GRIMMICH

 (*1979)
Bývalý truhlář, noční vychovatel v diagnostickém ústavu a vykonavatel rozličných řemesel. Od roku 2008 po absolutoriu Akademie výtvarných umění v Praze malíř (obrazů) z povolání. „Malovování se mi stalo jednou ze základních potřeb. Hnětením barev se mi profiltruje realita do nějaké pro mě pochopitelnější podoby.“








Literatura:

JIŘÍ PÍGO NOSEK 

Bývalý skaut a rover, celoživotní vandrák a vodák, přispěvatel Trapsavce a zakladatel 
vodácké literární soutěže Kenyho VOLEJ. V civilním životě bývalý redaktor a fotograf, 
nyní grafik a korektor v rodinném vydavatelství.
Jeho matka je známá spisovatelka a píše i jeho bratr.











PETR NÁHLÍK - VOKOUN



Narozen 10. srpna 1961 v Plzni. Dopravní projektant a geodet. Trampský a skautský publicista a redaktor.



Dětství prožil ve skautském oddíle (1968-1970). Po zákazu Junáka (1970) prožil mládí ve woodcrafterském oddíle pod hlavičkou TISu (Svazu pro ochranu přírody a krajiny) a také první vandry. Po zákazu TISu (1979) byl jedním ze spoluzakladatelů Trampského sdružení Hledači. Poté co většina hledačské party založila rodiny, oženil se a se svou ženou Strunkou tvoří rodinnou T. O. Suché studánky (1984).

Od počátku 80. let spolupracoval s předválečnými woodcraftery. Od roku 1989 je opět členem Junáka, patří k zakládajícím členům woodcrafterské Ligy lesní moudrosti (1990) a Trampského sdružení Avalon (1995). Vandruje nejraději podhůřím Šumavy, Sedmihořím a podél Hadovky či Úhlavky ...
 V letech 1979-89 publikoval v samizdatových časopisech - trampských (Pajda, Sem-Tam, Tam-Tam), hudebních (Jazz stop), či opozičních (Pevná hráz a Stres). V letech 1981-90 redigoval samizdatové sborníky a zpěvníky pro rodinné "nakladatelství PAJDA“ (autoři: Miki Ryvola, Wabi Ryvola, Žalman, Stanislav Zárybnický - Houla, Jaroslav Foglar - Jestřáb, Miloš Seifert - Woowotana…)

Po roce 1989 publikoval v časopisech (Brdská vločka, Folk & Country, Portýr, Puchejř, Roverský Kmen, Wampum Neskenonu…)

Podílel se na přípravě publikací o. s. Avalon – sborníků Mikiho Ryvoly, Wabiho Ryvoly, Marko Čermáka, Tonyho Linharta, Stanislava Zárybnického - Houly, Zdeňka Šmída, Miloslava Nevrlého - Náčelníka, Mirka Valiny, Václava Hraběte, Karla Růžičky - Lišáka, Jana Drnka - Akely.

Od roku 1991 působí jako porotce Trampské literární soutěže TRAPSAVEC, připravil k vydání reedice sborníků vítězných prací soutěže TRAPSAVEC z let 1971 - 1999.

Zpracoval základní životopisná data mnoha trampských tvůrců od počátku 20. století, řadu medailonků a rozhovorů s trampskými legendami, které postupně publikuje na:

www.trampsky-magazin.cz 


BOHUMIL ŠPAČEK

novinář (nar. 1971)

Pracuje jako hlavní editor (zástupce vedoucího newsroomu) deníku Mladá fronta DNES.
Zaměstnancem největšího českého seriózního deníku je od roku 1995. Od pozice redaktora pražské regionální přílohy přes editora této přílohy a editora domácího zpravodajství k dnešnímu pracovnímu zařazení.
Roku 2006 mu vyšla knížka soudniček Vražděný volá: Ježíš Maria! - sbírka kriminálních případů z 19. století, na které spolupracoval s kreslířem komiksů Karlem Stibralem.
Magisterské studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy dokončil roku 1996.
Vyrůstal na pražské Hanspaulce a v tamním skautském oddílu Javor (za minulého režimu ovšem pod hlavičkou Turistického oddílu mládeže). Akcí oddílu se příležitostně účastní dosud, má přezdívku Batouš.




Hudba:

Ing. KAREL ŠŮCHA

motto: „Myšlenky jdou za pocitem a končí se slovem“ 

Baskytarista a kapelník hudební skupiny Laura a její tygři.
Autor hudby a textů písní vydaných na dvanácti albech: Žár trvá, Nebudeme, Síla v nás, The Best Of, Rituál 199x, Vyklátíme modly, Rytmus, Vyškrábu ti oči, Jsme tady, Reklama a kecy, Džungle nebo město, Nejsou malý věci, Big Bang! 
Autor a spoluautor multimediálních projektů: Show Tomáše Tracyho, Rituál středoevropana z konce dvacátého století ve franouzském Agenu, Rituál na Žižkově, Laura versus Křižíkova fontána a Big Bang! 
Člen Ochranného svazu autorského.
Předseda výboru pro populární hudbu a člen správní rady Nadace Českého hudebního fondu.





DAN HORYNA

Zpívám přes čtyřicet let. Začínal jsem s Vitacitem, pak s Pumpou, nyní již dvacet pět let mám svou kapelu Merlin a ještě zpívám legendárním Benefitu. Osm let mám soukromou psychoterapeutickou praxi a jsem praktikující buddhista.

http://www.merlin-rock.eu/ 



Film:

 
MAREK HOLAN 

(*1990, Praha)
Absolvent bakalářského studia filmové a divadelní vědy na FF UP Olomouc, kde v současnosti v rámci magisterského programu studuje filmovou vědu a obecnou lingvistiku. Zaměřuje se převážně na poetiku britské odnože detektivního žánru a na jeho různé podoby v kontextu filmu a televize. Publikuje v internetovém filmovém časopise 25fps.









Fotografie:


ONDŘEJ SUK

Ahoj, jmenuji se Ondřej Suk, je mi 27 let a narodil jsem se v Hradci Králové. V současné době bydlím a pracuji v Praze. Fotografii se věnuji již pár let. Zaměřuji se především na módní fotografii, a to hlavně v exteriéru a interiéru. Dále mě baví fotografování extrémních sportů, zejména snowboardingu. Jsem rád, že jsem se opět mohl stát porotcem této soutěže a už se moc těším, až dorazí vaše díla a až si o nich na slavnostním večeru popovídáme!
Všem vám držím palce a přeju hodně štěstí!!!
Více o mé tvorbě najdete na Facebooku - Ondřej Suk Photographer.